Co to jest TUS (Trening Umiejętności Społecznych)?
Wielu rodziców zadaje nam pytanie, co robi się na zajęciach TUS – i dlaczego ich dziecko miałoby potrzebować takich zajęć?
Najczęściej psycholog lub lekarz stawiający diagnozę sugeruje rodzicom, że taka forma terapii jest dla dziecka wskazana, szczególnie w przypadku dzieci mających trudności w kontaktach z rówieśnikami. Czasami nauczyciele ze szkoły lub przedszkola zwracają uwagę na to, że dziecko ma problemy w relacjach społecznych i potrzebuje wsparcia w tym zakresie.
Przyczyną trudności może być m. in. Zespół Aspergera, ADHD, agresja, brak umiejętności radzenia sobie w kontaktach rówieśniczych, problem z panowaniem nad emocjami, nasilona nieśmiałość, zaburzenia lękowe.
Długotrwała izolacja od rówieśników również może być przyczyną większego stresu i trudności z odnalezieniem się w grupie.
Co jest celem treningu umiejętności społecznych (TUS)?
Celem zajęć TUS jest uczenie się umiejętności społecznych. Przykładowe umiejętności, jakich dziecko uczy się na zajęciach:
- rozpoznawanie i nazywanie emocji,
- radzenie sobie ze złością, z lękiem,
- radzenie sobie z porażką,
- rozpoznawanie swoich słabych i mocnych stron,
- wyrażanie własnych potrzeb,
- wyrażanie swojego zdania na forum grupy,
- rozpoczynanie i podtrzymywanie rozmowy,
- radzenie sobie z prowokacją,
- reagowanie na dokuczanie,
- rozwiązywanie konfliktów,
- stawianie granic,
- odmawianie,
- asertywność,
- współpraca z rówieśnikami.
Dodatkowo dla każdego z uczestników opracowujemy cele indywidualne, w zależności od aktualnych problemów. W przypadku dzieci, które mają nasilony poziom lęku będzie to np. radzenie sobie z napięciem w kontakcie z rówieśnikami, w przypadku dzieci nieśmiałych – próba nawiązywania nowych kontaktów.
Trening Umiejętności Społecznych (TUS) – jak się zapisać?
Zanim dziecko dołączy do grupy, zaprosimy Państwa na pierwsze spotkanie z terapeutą. Aktualnie prowadzimy nabór do grup w roku szkolnym 2023/2024. Zajęcia odbywają się w gabinecie przy ul. Ryżowej 45a lok. 102. Zapisy pod numerem telefonu: 883-142-188 lub mail: gabinetintegratio@gmail.com.
Konsultacja dzieli się na 3 części:
- rozmowa z rodzicem – wywiad dotyczący wczesnego rozwoju i trudności dziecka,
- rozmowa z dzieckiem,
- podsumowanie.
Po konsultacji możemy określić, jaka forma terapii byłaby dla dziecka najlepsza – czy Trening
Umiejętności Społecznych, czy może terapia indywidualna lub rodzinna.