gabinetintegratio@gmail.com tel. 883-142-188
Co zrobić, jeśli moje dziecko ma problemy z koncentracją uwagi? – leczenie ADD

Po pierwsze –  zdobądź wiedzę o problemach z koncentracją uwagi

W przypadku dziecka z problemami z koncentracją uwagi w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym kluczowe jest działanie rodziców. Dlaczego?

Dziecko w tym wieku rozwojowym nie jest w stanie zarządzać swoją koncentracją. To, że powiemy mu, co ma robić, a dziecko nam obieca, że będzie się skupiało na tym,co mówi pani w przedszkolu/ w szkole… Wcale nie oznacza, że tak właśnie będzie! Doprowadzi to do obopólnej frustracji– dziecka – że znów nie spełnia oczekiwań dorosłych, rodzica – że nie potrafi wychować swojego dziecka tak, żeby dotrzymywało obietnic…

Dlatego ważne jest, żebyś jako rodzic rozumiał, jak działa deficyt uwagi u twojego dziecka. Kiedy już wiesz, na czym to polega – możesz szukać narzędzi, które pomogą w organizacji waszej codzienności.

Specjalnie dla rodziców dzieci, które mają problemy z koncentracją, stworzyliśmy krótkie szkolenie online dotyczące tego, jak wesprzeć dziecko, które ma problemy ze skupieniem – [link]

Po drugie – wesprzyj problemy z koncentracją uwagi ADD psychoterapią

Czasami wiedza nie wystarczy i konieczna jest psychoterapia. Kiedy widzisz, że samoocena twojego dziecka się pogarsza, a wszystkie pomysły dotyczące tego, jak pomóc mu w skupieniu zawodzą, kiedy odrabianie lekcji/wykonywanie zadań trwa godzinami i staje się pasmem złości i krzyków, zarówno dla dziecka jak i dla ciebie – warto sięgnąć po pomoc psychoterapeutyczną. Psychoterapeuta przyjrzy się waszej indywidualnej sytuacji i dobierze oddziaływania, które będą najskuteczniejsze. W przypadku ADD psychoterapia w dużym stopniu poprawia funkcjonowanie dziecka i jego najbliższego otoczenia. Dzięki niej możliwe jest:

  • wprowadzenie środowiska sprzyjającego poprawie koncentracji(dzielenie zadań na mniejsze kroki, konsekwentne przyzwyczajanie do kończenia rozpoczętych zadań, stałe pory odrabiania lekcji, etc.),
  • zmiana negatywnych przekonań jakie dziecko z ADD rozwinęło pod wpływem porażek odniesionych w nauce i wielokrotnego słyszenia: nie starasz się, jesteś leniwy i nieodpowiedzialny itp.,
  • budowanie adekwatnej samooceny,
  • poprawa funkcjonowania w grupie
  • zaakceptowanie przez dziecko jego odmienności na tle rówieśników.

Po trzecie – farmakoterapia

Czasami najskuteczniejszym rozwiązaniem może okazać się farmakoterapia. Decyzję warto podjąć w porozumieniu z psychologiem/psychoterapeutą dziecka i z lekarzem psychiatrą. Za każdym razem należy rozpatrzeć indywidualną sytuację dziecka i jego rodziny. W leczeniu ADD stosuje się leki NDRI (inhibitory wychwytu zwrotnego noradrenaliny i dopaminy).

Jak długo stosuje się leczenie farmakologiczne w przypadku rozpoznania ADD?

Jest to kwestia którą indywidualnie rozpatruje lekarz psychiatra u każdego pacjenta. Zależy od wielu czynników – m.in. od możliwości dziecka, sytuacji szkolnej. Leki stosowane w przypadku ADD nie wycofują choroby – znoszą jedynie jej objawy przez okres czasu, w którym się je przyjmuje. Dzięki temu dziecko jest w stanie skupić się w trakcie lekcji szkolnych czy egzaminów.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jak działa mózg dziecka z ADD i jak mu skutecznie pomóc – zapisz
się na szkolenie.