Wiele osób zastanawia się jak wygląda pierwsza wizyta u psychologa lub psychoterapeuty.
Psychoterapia dorośli
Pierwsza wizyta polega na zebraniu informacji dotyczących trudności, z którymi zgłaszasz się do psychoterapeuty. Terapeuta zapyta cię o to, co jest dla ciebie trudne, od kiedy problem występuje, jak często się pojawia. Być może dla lepszego zrozumienia twoich trudności konieczne będzie zadanie pytań o przeszłość –o dzieciństwo lub wczesna młodość – by wiedzieć o wcześniejszych sytuacjach, które mogły spowodować rozpoczęcie lub nasilenie trudności. Wizyta kończy się podsumowaniem i propozycjami dalszych kroków (diagnoza, psychoterapia, psychoedukacja).
Psychoterapia dzieci i młodzież
Pierwsze spotkanie to spotkanie z rodzicami, w trakcie którego zebrany zostaje wywiad dotyczący trudności dziecka lub nastolatka. Prosimy o zabranie ze sobą książeczki zdrowia i kserokopii dokumentów dziecka (opinie z placówek edukacyjnych, diagnozy SI, diagnozy medyczne – jeśli jakieś były).
Spotkanie z dzieckiem odbywa się na drugiej wizycie W pierwszej części spotkania uczestniczy dziecko – terapeuta rozmawia z nim lub bawi się (w zależności od wieku rozwojowego). W drugiej części wizyty udział biorą rodzice – następuje omówienie obserwacji terapeuty i trudności dziecka, wizyta kończy się podsumowaniem i propozycjami dalszych kroków dopasowanych do potrzeb dziecka i rodziny-może to być psychoedukacja i poradnictwo wychowawcze, diagnoza, terapia indywidualna dziecka, terapia rodzinna.
Artykuły powiązane:
- Lęki u dzieci. Jak sobie z nimi radzić?
- Fobia społeczna- jak ją rozpoznać?
- Jak wygląda Trening Umiejętności Społecznych (TUS)?